Istorie Aprilie 1, 2014

S-a înființată în anul 2004 în satul Buda care aparţinea de comuna Copălău  iar între anii 1994-1996 aceasta s-a desprins, acum aparţinând de comuna Coşula.

În anul 2004, la 1 Decembrie, de ziua naţională a României, s-a slujit pentru prima oară Sfânta și Dumezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor din această parohie, tot ăn această zi din încredințarea P.F. Patriarh Daniel, pe atunci mitropolit al Moldovei și Bucovinei şi prin grija p.c. Protopop Lucian Leonte, am fost numit şi preot în parohie.

Lucrările bisericii propriu-zise au început la 15 Noiembrie 2000, sfințirea locului și punerea pietrei de temelie s-au săvârşit de către P.C. Prot. Lucian Leonte şi P.S. Calinic Botoşăneanul punându-se hramul Sf. Arh. Mihail şi Gavriil.

Sfinţirea bisericii s-a făcut în anul 2006 la 2 Iulie de către P.S. Calinic Botoşăneanul, P.C. Prot. Lucian Leonte, ctitorul principal Arh. Gherasim Curaciu de la mănăstirea Sihăstria Putnei alături de un sobor de preoţi, totodată s-a pus şi cel de al doilea hram Cuv. Gherasim de la Iordan.

Ulterior s-au realizat şi alte lucrări atât de amenajare interioară şi exterioară cum ar fi construirea de bunuri gospodăreşti, amintind ridicarea unei clopotniţe, fântână, troiţă şi alte anexe alături de casa social-praznicală, construcţie care a început la 19 Octombrie 2008.

În momentul de față s-au finalizat atât lucrările de la casa praznicală şi socială cât şi celelalte lucrări.

Amintim că parohia este nou înfiinţată preotul paroh Sauciuc Iulian fiind primul preot care a slujit în această parohie.

Menţionăm că un rol important în înfiinţarea parohiei, al construcţiei bisericii şi a celorlalte bunuri l-au avut P.S. Calinic Botoşăneanul, Pr. Cuv. Gherasim şi Pr. Pc. Lucian Leonte, care în mod deosebit au participat în fiecare an la sărbătoarea hramului Cuviosul Gherasim de la Iordan; pentru aceste lucruri atât preotul paroh cât şi enoriaşii aduc mulţumiri şi slavă lui Dumnezeu.